Ние сме малка общност, в която всички заедно, чрез своя принос от усилия и идеи, създаваме сигурно и уютно място, в което децата ни растат обичани, спокойни и щастливи.
Светулки и Щурчета
Родителски кооператив
Родителският кооператив е неформална организация на семейства, които отглеждат заедно децата си в среда, близка до домашната. Това е една малка общност, в която родителите имат възможност, всеки чрез своя принос от усилия и идеи, да създадат сигурно и уютно място, в което децата да се чустват обичани спокойни и щастливи, докато мама и татко са на работа.
Разходите в родителски кооператив се разпределят поравно между семействата. Важните решения се взимат заедно, като се зачита мнението на всеки - няма "по-главни" в кооператива. Разчитаме на инициативността и личната отговорност на всеки един, на разговори, дискусии, търсене на решения. Всеки родител има своите отговорности в кооператива, но основната отговорност – грижата за децата, се поема от нашите учители.
Плавна адаптация
Едно от основните предимства на родителските кооперативи пред държавните ясли и детски градини е възможността детето да се адаптира плавно в този труден момент, когато то за първи път се разделя със своите родители, извън дома си, и започва да се учи как да общува със своите нови другарчета. Това е важен период за детето, не само защото то трябва да свикне на новото място, където ще прекарва своето ежедневие, но и защото е повратен момент в придобиване на умението как да се социализира в бъдеще. Процесът на адаптация е процес не само за самото дете, но и за неговите родители, за които промяната е не по-малко стресова.
В „Светулки и щурчета“ следваме основно Берлинския модел за адаптация, разработен с идеята децата да се адаптират по индивидуален начин, съответстващ на тяхната възраст и личностни особености. Ролята на преподавателите е ключова. Моделът предвижда определянето на един преподавател, който е основното лице за контакт с детето в рамките на адаптацията, „доверено лице“ което ежедневно посреща детето в кооператива, наблюдава много внимателно поведението му, старае се да спечели неговото доверие, да предложи и открие любими игри и дейности. Заедно с родителя, те решават какви стъпки да се предприемат и каква да бъде продължителността на адаптационния период.
Това, че родителят присъства на място по време на адапатацията, е супер облекчаващо за всички участници в нея. Но дори и след приключването на адаптацията, кооперативът остава отворен за родителя и той може да участва в ежедневието на детето си винаги, когато има време и желание, да следи динамиката в развитието му, да решава малки и големи въпроси за това как живее, как се храни, как се обучава детето му.
Детска градина и ясла заедно
Нямаме разделение на групи по възраст. Случва се най-мъничките да са на година и половина, а най-големите вече да стягат раниците за училище. Това е чудесен начин за децата да растат и да се развиват заедно. Малките се учат от по-големите на знания и умения и напредват много бързо във всичко. А по-големите, с ежедневния си контакт с мъничетата се учат на толерантност, търпение и емпатия.
На родителите ни харесва, че детето може да посещава едно място от яслата докато тръгне на училище, без да трябва да свиква с ново място и нови хора, както се случва при преместване от ясла в детска градина.
Лично отношение към храната на децата ни
Приоритет в организацията на родителския кооператив е разнообразното и здравословно хранене с качествени продукти. Храни с добавки, консерванти, оцветители, маргарини, бързи въглехидрати и други вредни вещества нямат място в кооператива.
Стремим се към чиста, минимално обработена храна и използването на полезни продукти, храна с доказан произход, продукти от фермерски пазари и др.
Кухнята ни е място за вкусни, здравословни закуски и обяди, както и за детски кулинарни щуротии поне веднъж седмично!
Игри и разнообразни занимания
Програмите за обучение се разработват от учителите с участието на родителите. Децата имат разнообразни седмични занимания, за някои от които идват външни преподаватели: музика, народни танци, английски език, готварство, рисуване и апликиране.
Целта на ранното детско обучение в кооператива е чрез средствата на играта и изкуството да се стимулира развитието на децата и техните творчески способности и таланти, да растат със самочувствие и увереност. Обучението никога не става насила и задължително – на децата им се предлага да се занимават с нещо, да се включат в игра. Ако не проявяват интерес, не се насилват.
Ненасилствена комуникация и уважение
✦ На децата при никакви обстоятелства не се крещи, не се обиждат или удрят.
✦ Ако дадено дете има неприемливо поведение то не бива да бъде остро критикувано, изолирано или сравнявано с друго дете, а ситуацията и последствията да му бъде обяснена със справедлив тон и/или да му се отвлече вниманието.
✦ На децата показваме как ДА правят нещата като алтернатива на забрана, по-рядко казваме НЕ и какво да НЕ правят.
✦ С децата се разговаря, разясняват се причините за тяхното недоволство, показва им се, че са разбрани и чувствата им се уважават.
✦ Не залъгваме, не прилъгваме децата; не ги лъжем, подвеждаме и даваме празни обещания, не обещаваме нещо в замяна на поведение.